Altın fiyatlarında son durum: Cumhuriyet altın, çeyrek altın ve gram altın fiyatları ne kadar oldu? (15 Haziran 2022)

Dün, altının ons fiyatındaki düşüşe paralel paha kaybeden altının gram fiyatı, günü evvelki kapanışa nazaran yüzde 0,55 azalışla 1.004,1 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı, yeni güne yükselişle başlamasının akabinde saat 11.20 prestijiyle yüzde 0,6 paha kazanarak 1.010 liradan süreç görüyor. Birebir dakikalarda çeyrek altın 1.660 lira, Cumhuriyet altını da 6.780 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı, şu dakikalarda evvelki kapanışın yüzde 0,6 üzerinde 1.818 dolardan süreç görüyor.

Analistler, para piyasalarında, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bugünkü toplantıda 75 baz puanlık faiz artışının fiyatlanmasına rağmen, bankanın farklı adımlar atabileceği ihtimalinin piyasalarda oynaklığı artırdığını bildirdi.

Birçok banka yetkilisinin daha evvel bu adıma karşı yaptığı keskin açıklamalarının bulunduğunu ve son ana kadar 75 baz puana yönelik kelamla yönlendirmelerin yapılmadığına dikkati çeken analistler, birtakım kurumlar tarafından yapılan anketlerde de ekonomist beklentilerinin medyanın hala 50 baz puan yükselişe işaret ettiğini hatırlattı.

Öte yandan Avrupa Merkez Bankası İdare Kurulu’nun, mevcut piyasa şartlarını görüşmek üzere bugün evvelden planlanmamış bir toplantı yapacağının duyurulmasının akabinde dolar endeksinin gerilemesi de altının ons fiyatını destekledi.

Analistler, artan belirsizliklerin iki günlük düşüş eğiliminin akabinde altına olan talebi sonlu da olsa artırdığını kaydederek, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.800 doların dayanak, 1.860 doların direnç pozisyonunda olduğunu söyledi.