AKP’li Muhammet Kaynar’a İYİ Partili Suat Sarı’nın ‘beşli çete’ yanıtı tansiyonu yükseltti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) haziran ayı meclis toplantılarının ikinci birleşimi, dün Saraçhane’deki başkanlık binası içindeki Meclis Toplantı Salonu’nda Meclis 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul başkanlığında yapıldı. Meclis, kurul raporlarının oylanmasıyla başladı. Komite raporlarının akabinde İETT Araç Alım ve Bakım Komisyonu’nun okunmasıyla sürdü.

İETT Araç Alım ve Bakım Komitesi Raporu’nu okuyan Hukuk Kurulu Lideri AKP’li Meclis Üyesi Muhammet Kaynar, 2019-21 yıllarında otobüs alımı, bakım tamir işlerinin yüzde 44’ü, otobüs alım ihalelerinin ise yüzde 48’i Ulaşım İş ve Dış Ticaret A.Ş’ye verilmiş gözüküyor. Tezlerin odağında olan bir firma. Bu firmaya 3 yıl içerisinde toplam 2 milyar 114 milyon 164 bin 630 liralık ihale verilmiş” sözlerini kullandı.

“EN LEKELİ GÜNDEM”

Kaynar’ın rapor sunumunun akabinde kelam alan YETERLİ Parti Kümesi Sözcüsü Suat Sarı, “Adeta, ‘Yavuz hırsız konut sahibini bastırır’ atasözü bu raporda tam yerine oturuyor. Beşli çete olarak isimlendirdiğimiz şirketler son yıllarda her ihalede varlar. Her ihaleyi kazanıyorlar. Cumhuriyet tarihinin en şaibeli gündemini yaşıyoruz. Birileri de kalkmış İETT’nin ihalelerinde yolsuzluk arıyor. Size buradan ekmek çıkmaz” tabirlerini kullandı.

Sarı’nın konuşmasından sonra kelam alan AKP Kümesi Sözcüsü Faruk Gökkuş’un “İş yapmazlar yapana da hırsız derler. Burada muhatabı olmayan bireyleri burada suçlama. Palavrayla iftirayla siyaset yapma. Palavrası iftirayı bırak adam üzere siyaset yap” demesi üzerine tekrar kelam alan Sarı, “Biz AKP’nin siyaset haline ve meclisteki tutumunu protesto ediyoruz. Garip gurebanın alın terini çaldınız. Zati Allah ona bir söyletti ki, beşli çete dedi yarın öbür gün misyondan de alabilirler” dedi.

İETT Raporuyla ilgili kelam alan CHP’li Meclis Üyesi Cemal Sataloğlu, “300 araç alımıyla ilgili tenkitlerde bulunuyorsunuz. Araç alımı için süreci Ankara’da bekleten sizsiniz. Biz özkaynaklarımızla almaya devam ediyoruz. Pandemi periyodunda maliyetlerin artışı durumunu dikkate almayarak kırım oranları hakkında yorumlar yapıyorsunuz.” diye konuştu.