Yakacak Odun Kalitesinin Performansa Etkisi

Sert ağaç, bir ısıtma yakıtı olarak yumuşak şömine odunu çeşidinden kuşkusuz daha iyidir. Ancak asıl sebep yumuşak ağaçların çok daha hızlı yanmasıdır, bu yüzden onu daha sık yüklemeniz gerekir. Geceleri akçaağaç veya meşe ile ateşinizi söndürmek sizi sabahleyin bir kömür yatağı ile bırakabilir. Yumuşak ahşap aynı zamanda daha fazla bölme, daha fazla istifleme ve taşıma anlamına gelir.

Yumuşak ağacın bacalarda daha fazla kreozot birikimine neden olduğu fikri ve bunun bir problem olarak büyüklüğü tartışmalıdır. vBir odun sobası kullanıcısı olarak, sonbaharda ve ilkbaharda çam odunu serin bir sabah geçirmek için hızlı bir ateş yakmak için elverişlidir. Hızlı yanar, çok sıcak yanar ve siz fark etmeden tüm mekanı ısıtır.

Islak odun yakmanın soba borunuzu daha hızlı şekilde tıkayacağını duymuş olabilirsiniz, ki bu sorun nemin kendisinde olmamasına rağmen, nemin doğru sıcaklıkta ateş yakmak için çok daha zor olduğunu gösteriyor. Isı sağlayabilecek enerjinin çoğu, bunun yerine odundaki suyu kaynatıp buharlaştırarak tüketilir. Ürün çeşitleri için odunmarket.com web adresini ziyaret edin.

Odunla Isıtmanın Ekolojik Etkileri

Şu an için böcek habitatı argümanına aldırış etmeyin. Kırsal bir bölgedeyseniz, daima budanması gereken ölü ağaçlar vardır ve sizi çürümek yerine sıcak tutabilirler. Bir ormanın bir kısmının net bir şekilde kesilmesi yerine, yakacak şömine aksesuarları için seçici ağaç seçimi, daha düşük çevresel etkiye sahip olacaktır.  Dolayısıyla içiniz rahat bir şekilde odun kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir