Venezüella’da Guaido’nun Yardımcısı Gözaltına Alındı

Venezüellalı istihbarat ajanları, muhalif lider Juan Guaido’nun 8 Mayıs’ta ki kongre başkan yardımcısını tutukladılar ve ABD hükümetinin serbest bırakılması içim uyardı.

SEBIN istihbarat teşkilatı, Guaido’nun başkanlığını yaptığı açıklamada, Guaido’nun geçen hafta Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro hükümetini yıkmak için bir askeri ayaklanmaya yol açtığı bir milletvekilinin ilk tutuklanmasında, Guaido’nun başkanlık ettiği Ulusal Meclis başkan yardımcısı Edgar Zambrano’yu ele geçirdi .

Erdoğan ve Trump Görüşmesinden Notlar

Yargıtay daha önce 8 Mayıs’ta bu milletvekillerini komplo, isyan ve ihanet suçlamasıyla ve aynı suçtan üç muhalif milletvekilini suçlamıştı. ABD hükümetinin şu anda Washington merkezli Venezüella Büyükelçiliği, Zambrano’nun “keyfi gözaltı” nın “yasadışı ve affedilmez” olduğunu söyledi.

Büyükelçiliği Twitter’da ” Maduro ve suç ortakları, Zambrano’nun güvenliğinden doğrudan sorumlu olanlardır. Hemen serbest bırakılmazsa, sonuçları olacaktır.” dedi.

Guiado başkanlığında denenen ve Madura tarafından ABD’nin yönettiği ayaklanma olarak tabir edilen darbe girişimini hükümet net olarak reddetti ve direndi. Kurucu Meclis başkanı Diosdado Cabello, devlet televizyonunda yayınlanan açıklamada, “Darbenin başlıca komplocularından biri tutuklandı.” Dedi.

Türkiye-ABD S400 Krizi

Yetkili, “Mahkemelerden önce yaptıkları darbe için para ödemek zorunda kalacaklar.” dedi.

Zambrano, yerel saatle 18: 30’da Twitter’da (2240 ​​GMT) SEBIN ajanlarının, aracını Caracas’ın La Florida bölgesindeki Demokrat Eylem partisinin genel merkezinin dışına sardığını söyledi.

“SEBIN tarafından şaşırdık ve aracımızdan inmediğimiz için bizi zorla doğrudan (SEBIN karargahı) Helicoide’a transfer etmek için bir çekici kamyon kullandılar” dedi. Zambrano’nun zaten Helicoide’da olup olmadığı henüz belli değildi. Guaido ise twitter’da: “Rejim, ilk başkan yardımcısını kaçırdı” şeklinde açıklama yaptı.

Kurucu Meclis, Guaido ‘nun parlamentodaki dokunulmazlığını Nisan ayı başlarında kaldırmıştı . Yetkililer o zamandan beri onu tutuklamaya çalışmadılar, ancak Maduro “adaletle yüzleşecek” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın yönetimi, Maduro hükümetini Guaido’yu alıkoyması durumunda sert tepkiyle tehdit etti .

ABD Hazine Bakanlığı , Moreno’ya ve mahkemenin yedi ana üyesine, 2017’de Ulusal Meclis’in “otoritesini kullanan” kararlar için yaptırımlar uyguladı .

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, 7 Mayıs’ta Trump yönetiminin yakında mahkemenin kalan 25 üyesini onaylayacağını söyledi. Pence, ABD’nin diğer Maduro müttefiklerini dava açmaya teşvik etmek amacıyla Maduro’ya karşı çıkan eski bir Venezüellalı general üzerinde ekonomik yaptırımları kaldırdığını söyledi .

Amerikan Devletleri Örgütü başkanı Luis Almagro şöyle dedi: “SEBİN’in baskıyı durdurmasını, milletvekillerinin meclis dokunulmazlıklarına saygı göstermesini ve derhal Edgar Zambrano’yu serbest bırakmasını istiyoruz” dedi.

Kaynak: http://www.hurriyetdailynews.com/deputy-of-venezuelas-guaido-arrested-in-caracas-143275

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir