Türkiye, Akdeniz Sondajıyla İlgili Fransanın Açıklamalarını Reddetti

kıbrıs fatih sondaj

7 Mayıs’ta Türkiye , Doğu Akdeniz’de kendi kıta sahanlığında Ankara’nın sondaj faaliyetleri hakkında ki yakın tarihli bir Fransız ifadesini reddetti .

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Bugün (7 Mayıs), Avrupa’nın Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de kendi kıta sahanlığında yaptığı sondaj faaliyetlerine yönelik yapılan açıklamaları reddediyoruz ” dedi. Bakanlık, “Bu bağlamda, 4 Mayıs 2019, Sayı: 124 ve 6 Mayıs 2019, Sayı: 128 tarihli basın bültenleri de Fransa için geçerlidir” dedi.

“O zamandan bu yana, Kıbrıs Rum Yönetimi’nin EEZ’in bölgede ki ülkelerle sınırlama anlaşmalarının Türkiye ve Kıbrıslı Türkler için geçerli olmadığı ve bu sözleşmelerden birinin Türkiye kıtalarını ihlal ettiği konusunda ilgili ülkelerin ve uluslararası toplumun dikkatine sunduk.” ifadesini ekledi.

Bakanlık ayrıca 4 Mayıs’ta ki, Türkiye’nin bölgede ki hidrokarbon arama faaliyetleriyle ilgili AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin yaptığı bir açıklamayı da reddetti .

Bölgede ki en uzun sahil şeridine sahip ülke olarak Türkiye , “kıta sahanlığımızda ki kendi hak ve menfaatlerini” ve Kıbrıs adasında Kıbrıs adasındakileri korumaya kararlı olduğunu belirtti.

Türkiye, Doğu Akdeniz’de ki hidrokarbon faaliyetlerinin uluslararası hukuktaki yasal haklarına dayandığını da belirtti .

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı da 7 Mayıs’ta konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Hem Türkiye’nin hem de Avrupa’nın enerji arz güvenliğine önem veren ülkenin enerji politikasının herkes için bir fayda olarak görülmesi gerektiğini belirtti.

“ Türkiye , doğal kaynakların barışı ve istikrarı artırmada önemli bir rol oynayabileceğini biliyor” dedi.
“Ülkemiz enerjinin rolünü bir çatışma kaynağı olarak değil, barış kaynağı olarak savunuyor” dedi. Açıklamaya göre, “ Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti , bölgedeki enerji denkleminden dışlanamaz.”


Türkiyenin Sevakin Adası çalışmaları ve amaçları ile ilgili yazısını okumak için: http://www.haberturkonline.com/turkiye-sivil-amac-ve-faydalar-icin-sudanin-suakin-adasinda-kalmaya-devam-edecek

Türkiye , Kıbrıs adasındaki garantör güçlerden biri olarak, Yunanistan ve İngiltere ile birlikte, Kıbrıslı Türklerin bölgedeki kaynaklar konusunda haklara sahip olduklarını iddia ederken , Kıbrıslı Rum yönetiminin Doğu Akdeniz’de ki tek taraflı sondajına sürekli olarak itiraz etmiştir .

Kıbrıs Rum kesiminin, adanın Türklerine yönelik saldırılarından sonra Ankara’nın garantör güç olarak müdahalesinden sonra 1974’ten bu yana iki bölgeye ayrılmış durumda. Ada, garantör ülkelerin himayesinde İsviçre’de 2017 girişiminin çöküşü de dahil olmak üzere son yıllarda açık ve kapalı bir barış süreci gördü.

Kaynak: http://www.hurriyetdailynews.com/turkey-rejects-french-remarks-on-mediterranean-drilling-143241

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir