Türkiye, ABD Kongresi İle Daha Güçlü İlişkiler Arıyor

Dışişleri Bakanının yaptığı açıklamaya göre ABD Kongresi Türk-Amerikan ilişkilerinin gelişmesinde ve iki ülke arasındaki stratejik ortaklık içinde önemli bir rol oynar.

Temsilciler Meclisi’nde konuşan Yavuz Selim Kıran, Türkiye’nin artan sayıda ABD kongre delegasyonuna Ankara’ya ev sahipliği yapmayı ve Capitol Hill’de daha fazla temas kurmayı planladığını söyledi .

Kıran, “Mevcut sorunların üstesinden gelme konusundaki ortak çabalarımız, yapıcı olmayan yasama girişimleri tarafından baltalanmamalıdır.” Dedi.

“Kongreyi ABD ile ilişkilerimizde önemli bir faktör olarak görüyor ve daha yapıcı ilişkiler geliştirmeyi umuyoruz” dedi.

Kıran, Türkiye’nin Rusya’nın S-400 füze savunma sistemini satın alması dahil olmak üzere Washington ile Ankara arasında gerginliğe yol açan bazı sorunları tartışmaya devam etti .

Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politika Komitesi üyesi Çağri Erhan ve Türk gazeteci Bora Bayraktar’ın yer aldığı bir heyetin parçasıydı. Heyet, ABD-Türkiye ilişkileri konusunda ki farkındalığı arttırmanın yanı sıra konuyla ilgili yanlış anlamaları gidermek amacıyla Washington ve New York’ta bir dizi panel için ABD’ye geldi.

ABD ve arasındaki gerginlikler Türkiye ile son aylarda doruğa ulaşmış Türkiye gelişmiş almaya başlamak için sette S-400 Washington tehlikeye söyledi Rus karadan havaya füze sistemi Türkiye’nin ABD de rolünü F-35 savaş uçağı ve kongre yaptırımlarını tetikleyebilecek program.

ABD, Türkiye’nin milyon dolarlık savaş uçağı teslim alınmasına ilişkin parça ve hizmet teslimatını askıya aldı .

Ankara, ABD’den bir hava savunma sistemi satın alma çabalarının başarısız olmasının ardından, 2017 yılında Rus S-400 sistemini satın almaya karar verdi .

Amerikalı yetkililer Türkiye’yi Rus sistem ile uyumsuz olacağını savunarak, daha doğrusu Moskova’dan S-400 almak yerine ABD Patriot füze sistemini satın almak daha mantıklı olacağı hatta NATO sistemlerine ve F-35 projesine Rusya karşısında açık vermeye sebep olacağı konusunda bastırıyor. Ancak Türkiye , S-400’ün NATO sistemlerine entegre edilmeyeceğini ve ittifak için bir tehdit oluşturmayacağını vurguladı . Ve “Her zaman her şeyde hemfikir değiliz. Yani müttefiklerin her şeyde hemfikir olması gerekmiyor.” denildi.

http://www.hurriyetdailynews.com/turkish-delegation-seeks-stronger-ties-with-us-congress-143609

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir