Su Arıtma Cihazı Nedir?

su arıtma cihazı

Evlerimizdeki ve iş yerlerimizdeki musluklardan akan suyu içilebilir suya çeviren cihazlara su arıtma cihazı denir. İçindeki reçine ve değişime uğramış katmanlardan geçen suyu, kireç ve klordan arındırdığımız bu cihazları son yıllarda daha fazla çevremizde görmeye başladık. Çevre kirliliği ve binaların çok sık olarak yapılmasıyla var olan su kaynaklarını verimli kullanmak zorunda kaldık. Bu sebeple şebeke suyunu klorla temizliyoruz.

Arıtma sistemleri de burada bizim işimize yarıyor. Artık bu sistemlerde ‘ters ozmos’ olarak adlandırılan sistem filtreleri ile su içindeki gerekli mineralleri kurtarabiliyoruz. 1 mm2’nin 2 milyonda 1’i çapındaki gözeneklerle suyu arıtır.

Su Arıtma Cihazları

Günümüz standartlarında ters ozmos prensibi ile yapılan su arıtma cihazlarından geçen su önce ön filtrasyondan geçer. ‘Partikül filtresi’ olarak anılan bu filtrede su içindeki 5 mikrondan daha büyük partiküller yok edilir. Bu işlemden sonra su ‘aktif karbon filtre’ işlemi ile tekrar temizlenir.

Bu sayede sudaki koku ve kötü tadı ortadan kaldırır. Su arıtma sistemleri daha önemli bir özelliği sahiptir. Bu da kullanma suyunda bile bulunmaması gereken kloru sudan temizlemektir.

Bu adımdan sonra su tekrar bir filtreden daha geçtikten sonra ters ozmos membranından geçmeye hazırdır. Ters ozmos membranı suyun içinde çözülme imkanı olmayan kurşun, sodyum, nitrat, asbest gibi ağır metal iyonların geçişini engeller. Bu membrandan geçen su artık son ‘post karbon filtre’den geçerek kaliteli su olarak adlandırılan formuna yani suyun alışık olduğumuz lezzetine kavuşur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir