S-400 Krizi Geleneksel Bir İttifakın Sonuna mı İşaret Ediyor Mi?

s400

Türkiye ve ABD eski müttefiklerinin birbirlerine ihtiyaçları var. Onlarca yıldır stratejik ortaklıkları var. ABD, Ortadoğu’da ki Batı bloğu ile güçlü bağları olan tek demokratik güç olduğundan Türkiye’yi kaybetmek istemez. Öte yandan Türkiye, ABD’yi kaybedemez çünkü çok boyutlu bir dış politikadan yararlanıyor ve ilişkiler strateji ve politikaların ötesine uzanıyor.

İki ülke arasındaki S-400 krizinin dostluklarını ve ittifaklarını gölgelememesi gerektiğini söylemek için bu noktaları yineliyorum.

Başkan Donald Trump yönetimi, iki cumhurbaşkanı ve sözcüsü arasında her iki taraftan da telefon görüşmeleri yapıldığı ve Trump tarafından planlanan bir ziyaret olduğu için bu noktayı anlamalıdır.

ABD, Türkiye’yi F-35 projesinden çıkarmakla tehdit ederek Ankara’yı baskı altına almaya çalışıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Salı günü yaptığı açıklamada, eğer Türkiye katılmazsa F-35 savaş uçağı projesinin çökeceğini söyledi.

Türkiye Akdeniz Sondaj Çalışmaları Devam Ediyor

Diğer NATO müttefikleri gibi, Türkiye de 2015’te ABD’de hizmete giren F-35’lerin üretiminde hem potansiyel bir alıcı hem de ortaktır. S-400’leri değerlendirmek üzere ABD ile ortak bir çalışma grubu önerdi fakat Amerikan yetkililerden bir cevap alamadı.

Türkiye, S-400 sistemlerinin satın alınması nedeniyle Ankara’yı F-35 projesinden çıkarma açıklamalarına tepki gösterdi. Türkiye’nin S-400’lerin alımını dış politikasını değiştirmek için bir adım olarak görmediğini vurgulamanın önemli olduğunu düşünüyorum. ABD’yi stratejik bir ortak olarak görüyor ve görecek ve NATO için tehdit oluşturabilecek füze sistemlerine sahip olmak gibi olumsuz planlara sahip değil.

Tam tersine. Türkiye bir NATO üyesi ve daima olacaktır. İttifakta güçlü bir ülke ve Ankara’nın NATO’nun çıkarlarına karşı hareket ettiğini hayal etmek imkansız. Ancak Türkiye ABD tarafından yönetilmek istemiyor Büyük bir ülke ve mümkün olduğu kadar büyük güçlerle ilişkilerde bulunma özgürlüğü istiyor. Erdoğan’ın yaptığı açıklamada, “Kendimizi savunma hakkımızın dikkate alınmadığı ve bizi incitici konularda kesinlikle sessiz kalmayacağız” dedi.

ABD’nin, Türkiye’nin Rusya’yla ilişki kurması ve ABD’ye karşı bir tehdit oluşturması konusunda ki korkularını bir kenara bırakması gerekiyor. Bu bir Soğuk Savaş zihniyeti, ancak Soğuk Savaş sona erdi. ABD ile Rusya arasında gerginlik olabilir, ancak dünya iki kutuplu değil. Çok kutuplu ve Türkiye çok kutuplu ilişkiler yoluyla bu çok kutuplu dünyada kendisine bir yer açmak istiyor.

Kaynak: https://www.dailysabah.com/columns/nagehan-alci/2019/05/03/will-the-s-400-crisis-mark-the-end-of-a-traditional-alliance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir