Okey Çeşitleri

Okey oyunun çeşitli türleri bulunmaktadır. Klasik okey bunların en çok bilinedir. Bu oyun renkli ve renksiz olarak ikiye ayrılır. Okey olan taşlar kırmızı ve siyah ise 4 puan, sarı ve mavi ise 2 puan değerinde bir oyun oynanır.

Okey oyununda 101 OKEY en çok sevilen oyun tiplerindendir. Bu oyunda eldeki taş sayısı 21’dir. amaç eldeki üçlünün sayı değerlerinin toplanıp 101 sayısına denk veya fazla olmasıdır. Elinizdeki sayı 101’e ulaştığında elinizi açıp yaptığınız üçlüleri ortaya koyabilirsiniz.

101 Nasıl Kazanılır

Özellikle canlı okey oyununda çok tercih edilen 101 oyununun en güzel yanı herkesin elindeki üçlüleri ortaya açtıktan sonra elinizdeki taşları ortaya işleyebilmektir. Elinizi açtığınız takdirde açan diğer insanların üçlülerine kendi elinizden ekleme yapabilirsiniz. Elinizde taş kalmadığı zaman oyunu kazanmış olursunuz.

Sahte Okey

Oyunda iki tane de üzerinde resim olan taş bulunur. Bu taş okey olan taşın normal değeri olarak kullanılır. Okey siyah 5 ise sahte okeyi sadece siyah 5 olarak kullanabilirsiniz. Böylelikle okey olan taşın normal değeri lazımken mağdur olmamış olursunuz. Buraya tıklayın ve hemen oynamaya başlayın.

Gösterge

Taşlar dağıtılırken ortaya bir taş açık bırakılır. Bu taş göstergedir. Eğer ilk el elinizde gösterge varsa bu size puan kazandıracaktır. Oyunun puan değeri ne kadar ise bu değerin yarısı kadar puan kazanırsınız. Gösterge olan taşın bir yukarısı da okeyi belirtir. Bu da göstergenin önemini daha da artırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir