Kim Daha İyi Şarkılar Yazmak İster?

Kimsenin böyle bir soruya www.sarkisozleri.org üzerinde yayınlanan sözlere bakarsanız, “hayır” cevabı vereceğini düşünemezsiniz. Bir söz yazarıysanız, daha iyi şarkı sözleri, daha iyi melodiler, daha iyi şarkılarla dinleyicilere bağlanan, kalpleri ateşe veren şarkılar yazmak istersiniz.

Söylemesi yapmaktan çok daha kolay olabilir. Harika şarkı yazmak, sonuna kadar bitmeyen bir azim ve zaman gerektirir. Bir söz yazarı olmak, her zaman lirik ve melodiyi geliştirmek için yeni yollar geliştirmek ve bulmak istemek anlamına da gelir.

Evet, sözler önemlidir. Özellikle belli bir temaya bağlı olarak yazıyorsanız, ne yazdığınız daha da önemli hale gelecektir. Mesela dini şarkılar yazılıyorsa, olaya daha da ciddiyetle yaklaşılması gerekmektedir. Ama şarkı sözlerinde dozunda his, klişelerden kaçınmak ve fazla iletişim kurmak her şeyden daha önemlidir.

Başarılı Şarkı Sözleri

  • Harika şarkı sözleri + kötü melodi ve cümlecik = Unutulmaz Şarkı
  • Kötü şarkı sözleri + harika melodi ve cümlecik = İşe Yaramaz Şarkı

Kimse unutulabilir ya da yararsız olmayan şarkılar yazmak istemez, değil mi? Bu yüzden lirik ve melodilerin birlikteliği sarkisozleri.org sitesinden de inceleyebileceğiniz gibi çok önemlidir. Ve bu yazıda size her iki dünyanın da en iyisini nasıl bir arada bulabileceğinizi göstermek istiyoruz.

Güçlü Şarkı Sözleri ve Akılda Kalıcı Melodilerle Şarkılar Nasıl Geliştirilir?

Lirik kısmı unutmamak: Daha önce de söylediğimiz gibi, tüm şarkı yazma sürecinde sürekli şarkı sözlerine odaklanılır.

Kancayı bulmak: Başlangıçta şarkı sözleri üzerinde takıntılı olmak yerine, kancalara takıntılı olmak daha önemlidir. Konfor bölgesinin dışında kalan melodileri bulabilirsiniz. Şarkının her bölümü için sayısız fikirle denemeler yapılması mümkündür. Hepsini kaydedin. Bir gün ara verin. Tekrar ziyaret edin. Yeniden okuyun.

Lirik kısmı yok etmek: Doktora tezi gibi söylemek istediğiniz her şeyi söylemek yerine, bu teolojiyi melodinin etrafına yerleştirme konusunda yaratıcı olun. Lirik kelimesini yeniden icat etmek ve yeniden düşünmek anlamında imha edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir