Keyifli Avrupa Turları

Balkan turu

Orta Avrupa Turu’nda gezebileceğiniz başlıca yerler Viyana. Viyana’ya gittiğinizde Avrupa’nın en görkemli, heybetli sarayı olan Hofburg Sarayı’nı görmelisiniz. 1250’li yıllarda inşa edilen saray, bugüne değin sağlam bir şekilde gelmiştir. Saray içerisinde 4,5 milyon adet eser ziyaretçilerin görmesi için sergilenmektedir. Sarayın içerisinde bulunan Efes Müzesi’nde yer alan eserler, Selçuk’ta bulunan Efes’ten buraya getirilmiştir. Efes Antik Kenti’nin kazıları Viyana Üniversitesi tarafından gerçekleştirildiğinden, orada bulunan kalıntılar, mezar taşları bile buraya taşınmış. Viyana kenti oldukça bakımlı ve temiz; kent modern bir yaşam tarzını benimsemiştir. Viyana Orta Avrupa’nın en büyük kentlerinden biridir. Orta Avrupa turu sırasında gezdiğiniz ülkelerdeki insanlarla konuşma şansınız olursa, Türkiye’yi bildiklerini ve ülkemizden övgüyle söz ettiklerini fark edeceksiniz. Viyana’ya gittiğinizde semt pazarlarını mutlaka gezin, çok keyif alacaksınız. Bu pazarın en büyük özelliği, dünyanın farklı kültürlerinden gelen insanların burada çalışıyor olmasıdır. Viyana’ya gitmişken, Viyana’ya yaklaşık 25km uzaklıkta olan Seegrotte Mağarası’nı mutlaka görmeniz gerekir. Bu mağara, Avrupa’nın en büyük yer altı gölüne sahiptir. Mağara içerisinde bulunan yer altı deresinde geziler yapılıyor; bu gezilere katılmak için uzun kuyruklar oluşuyor.

Üç Silahşör Filmi’nin bazı sahneleri bu gölde çevrilmiş, gezi sırasında filmde kullanılan kayığı da görmeniz mümkündür. Viyana, Dünya’da yaşanabilir kent sıralamasında ilk 5’te yer almaktadır. Viyana’da insanların çok büyük bir bölümü, bisikletle işlerine gidip geliyorlar; günlük alışverişlerinde bisiklet kullanıyorlar. Orta Avrupa Turu sırasında görmeniz, deneyimlemeniz gereken diğer bir kent Budapeşte’dir. Budapeşte’ye Orta Avrupa’nın incisidir de diyebiliriz. Buda Kalesi’ne çıkarak karşı taraftaki ova üzerinde bulunan Peşte’yi seyretmelisiniz. Tarihte ilk yerleşim Buda Tepeleri’dir. Matthias Kilisesi; Budin’in merkezinde yer alan ve Kanuni Süleyman Budin’i aldıktan sonra yaklaşık 200 yıl camii olarak kullanılan bir kilisedir. Balıkçılar Tabyası’nı gezdiinizde göreceksiniz ki dekoratif amaçlı kuleler yapılmış. Hristiyanlığı kabul edişlerinin 1000.yul anısında kentin çok yerinde bu tip kuleler göreceksiniz. Bu kulelerin yapısında esinlendikleri şey, Macarların yanlarında gezdirdikleri çadırlardır. Tuna nehri üzerinde 7 köprü göreceksiniz, ışıklandırılmış köprülerin manzarasına doyamayacaksınız. Budapeşte ışıklandırılmış şehir ödülünü almıştır.

Endülüs’ün Bahçeleri Harikadır

İspanya’nın en enterasan bölgesi Endülüs’tür. Bunun sebebi, İslam eserlerinin çok fazla olduğu bir bölge olmasıdır. İslam sanatı ve hristiyan sanatıyla uyuşmasının örneklerini bu bölgede yer alan şehirlerde sıklıkla görebiliriz. 17. Yüzyılda dahi bu şehirde kanalizasyon sistemleri kullanılmış, anesteziyle ameliyatlar yapılmış, şehrin her tarafı ışıklarla donatılmış. Yani Endülüs o zamanlar dönemine göre kültürün en ileriki basamaklarında olan bir bölgeymiş.

Endülüs şehirleri içerisinde en etkileyici olan şehirlerden biri Granada şehridir. Ayrıca Kordoba şehrinde de Müslümanların çok sayıdaki eserlerini görebiliyoruz. Ronda şehri ilk boğa güreşlerinin yapıldığı şehirdir. Elhamra Sarayı, bir idari saray olarak yapımına başlanmıştır. Bir kısmı kale içerisinde yer alan ve savunma amacıyla yapılmıştır. Bahçeleri, bahçelerin içerisindeki su kanalları etkileyicidir. Yaşamsal saray bölümünde ise duvar ve tavanlarında inanılmaz İslam örneklerini görebilirsiniz. Sevilla’da bulunan Alkazar Sarayı da etkileyici örneklerdendir. Müslümanlar bu saray yanında çok büyük bir saray yaptırmış ancak daha sonra bu camii Katedral’e dönüştürülmüştür. Endülüs Turu sırasında İspanyol şalvarı, kırmızı renklerle süslü vazolar, boğalar, İspanyolların meşhur şarabı, İber yarımadası jambonları, İspanyol peynirlerini dostlarınıza götürmek için hediye olarak alabilirsiniz.

Balkan Turu’nda Çok Sayıda Osmanlı Eserine Rastlayabilirsiniz.

Makedonya, Kosova Balkan turu sırasında ziyaret ettiğimiz yerlerdendir. Kosova’da en fazla Türk’ün yaşadığı şehirlerden birisi Prizren’dir. Prizren’e baktığımızda dört bir yanda Osmanlı eserlerini görebilirsiniz. Prizren’de iki yakayı birbirine bağlayan Osmanlı’nın yaptığı Taş Köprü’den mutlaka geçin. şehirde Prizren’in merkezinde yer alan Sinan Paşa Camii’ni görebilirsiniz, mihrabın kıblesinde yer alan istanbul manzaraları, renk uyumları inanılmaz güzelliktedir. Osmanlılar zamanında abdest alınması için yapılan şadırvanı görebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir