Güneş Enerjisi Sistemlerinin Kullanım Alanları

Güneş düzenli olarak çevresine sonsuz bir enerji yayılımı gerçekleştirmekte, güneş enerjisi sistemi ise bu enerjiyi fotovoltaik modüller ve farklı bileşenlerin yardımı ile elektrik enerjisine çevirmektedir. Dönüşüm işlemi sonrası elde edilen elektrik enerjisi ise ihtiyaç durumuna istenildiği takdirde depolanabilir veyahut direkt olarak sisteme dâhil edilerek kullanılabilir.

Güneş enerjisi herhangi bir zararlı gaz salınımı veyahut tehlike arz eden bir ışınım barındırmayan, direkt olarak Güneş’ten üretilen ve dünyamıza ulaşan temiz, kullanılabilir bir enerjidir. Dünya geneli nüfusun kontrolsüz bir şekilde artması ve sanayileşme akımının tüm dünyayı sarması; enerji ihtiyacının da hat safhalara ulaşmasına yol açmıştır.

Petrol ve doğalgaz kaynakları gün geçtikçe azalıyor, hatta bazı ülkeler bu enerji kaynaklarına hiç sahip değil. Bu sebepler yenilebilir ve temiz enerji kaynaklarına yönelim bir hayli artmış durumda. İşte tam bu noktada devreye Solar güneş enerji sistemleri giriyor.

Güneş Enerjisi Sistemlerinin Kullanım Alanları

Elektriğin hiç olmadığı veyahut elektriğin ulaşımının kısıtlı olduğu bölgelerde elektrik üretimi amaçlı kullanılmaktadırlar. Özellikle doğu bölgelerinde köylerin büyük çoğunluğunda kullanım oranları artmış bir durumda.

Genel olarak evin elektrik ihtiyacını karşılamada kullanılmakta ve uygun maliyetli olmasından kaynaklı sıcak su üretiminde de kullanılmaktadır. Bu tür kullanım alanlarında genellikle çatı tipi solar güneş enerjisi sistemleri kullanılmaktadır.

Trafik lambaları ve sokak lambaları da güneş enerjisi sistemlerinin kullanıldığı alanlar arasında yer almakta. Elektrik kesildiği takdirde güneş enerjisi sistemine bağlı akü devreye girerek ışıklandırma da kesinti meydana gelmemiş oluyor. Fabrikalar, endüstriyel işletmeler hatta soğuk hava depolarının çatı kısımlarında dahi kullanılmaktadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir