Görünmez Paralar

Haberlerden veya internetten gördüğümüz kripto para haberlerini gün geçtikçe daha fazla duyar olduk. Sanal para olarak da bildiğimiz kripto paralar sadece elektronik ortamda bulunurlar. Günümüzde yüzlerce farklı kripto para türemiştir. Ama en bilinen 2009 yılında çıkan bitcoin’dir. Bu ürünlere para denilsede de kripto paralar gerçek paranın işlevini taşımaktan bir hayli uzaktır.

Sanal Para Ağı

Sürekli olarak kullandığımız paralardan farklı olarak kripto paraları basan bir merkez bankası yoktur. Dünyadaki diğer para birimlerine nazaran bu kadar çok ilgi görmesinin ve sevilmesinin en temel nedeni de organik bir yapıda olması. Yani bir hükümet veya merkezi otorite tarafından yönetilemiyor.

Bitcoin ve benzeri kripto paralar matematiksel formüller kullanılarak bir bilgisayar ağı tarafından oluşturulur. Yani kripto paraların değerini ve geçerliliğini koruyan bir otorite bulunmaz. Kripto paralar için, özellikle merkezi bir otorite ile yönetilemediği için temelinde güvenlidir diyebiliriz.

Bitcoinin Hızlı Yükselişi

Gündemimizi meşgül eden bitcoin haberleri gün geçtikçe artmaya başlamaktadır. Bitcoin bir dijital ödeme sistemidir ve birçok özelliğe sahip olması nedeniyle ilk ve benzersizdir. Banka havalesi, EFT veya kredi kartı gibi bildiğimiz ödeme sistemlerine göre birçok avantajı bulunmaktadır. Burayı ziyaret ederek detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bitcoin de zaman sınırlaması ve mekân sınırlaması yoktur. Transferleri çok hızlıdır. Saklaması ve taşıması çok kolaydır. Dünyanın bütün bölgelerinde işlem yapılabilir. Bildiğimiz paralardaki gibi gider ve masraf bulunmaz. Ülkelerin ekonomik veya politik durumundan etkilenmez. Ödemelerde herhangi bir alt veya üst sınır bulunmaz. Komisyon uygulanmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir