Görkemli Gelibolu Yarım Adası Tarihi Milli Parkı

Hiç şüphesiz gelibolu denildiğinde akla ilk gelen şey 18 marttır. Buradan daha fazla bilgi alabileceğiniz kurtuluş müdahaledesini günümüze kadar getirmiş olan birçok anıt ve mezar Gelibolu bölgesinde yer almaktadır. Gelibolu yarım adasın da yer alan milli park bu izleri bize en net şekilde veren yerlerden sadece bir tanesidir. Milli parkın büyüklüğü ve içerisinde yer alan bölgelerin yoğunluğu sebebiyle tek bir günde detaylı bir şekilde gezmek mümkün değildir.

Görkemli Görüntüsü İle Gelibolu Tarihi Milli Parkı


Çanakkale bölgesin de gelibolu hava durumunun iklimsel değişimleri göz önüne alındığın da çok büyük bir müdahale veren 500 bin asker adına yapılmış olan bu park bölgenin en gözde parkıdır. 1973 yılın da inşa edilmiş olan bu park günümüz de yapısı hiç bozulmadan korunmaktadır.

Yaşanılan savaşın büyüklüğü ve elde edilen zaferin izlerini yansıtan gelibolu yarımadası tarihi milli parkı 33 bin hektarlık bir alana kurulmuştur. Parkın çevresi tamamen doğal olacak bir şekilde tasarlanmıştır. Bu bölgede arkeologlar tarafından kazılmış eski uygarlıklara ait yerleşim yerleri de bulunmaktadır.

Milli Park İçerisinde Ki Müzeler


Bölge yalnızca milli park değildir, park içerisin de anıtlar ve birçok mezar da yer almaktadır. Savaşın izlerini en net şekilde görmemizi sağlayan müzeler milli park içerisinde ki yerini almıştır. Gelen ziyaretçilere o dönemin gelibolu hava durumu, yaşanılan zorluklar ve müdahaleleri en iyi şekilde anlatmayı yardımcı olan birçok eşya yer almaktadır. Zorlu kış şartlarını en net şekilde gösteren asker eşyalarının yanı sıra askerlerin yemek yediği kaplar da müze içerisinde sergilenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir