Erdoğan Ve Trump Görümesinden Notlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’nın bir S-400 çalışma grubu kurma önerisi de dahil olmak üzere ikili ve bölgesel sorunları görüşmek üzere Pazartesi günü ABD’li mevkidaşı Donald Trump ile bir telefon görüşmesi yaptı.

Türk cumhurbaşkanlığı, iki liderin Suriye’deki son gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunduğunu ve terörle mücadelede yakın işbirliği yapmayı kabul ettiğini belirtti.

ABD ve Türkiye’nin, Türkiye’nin Suriye sınırında ki 32 kilometrelik güvenli bir bölgeyi birlikte devriye gezme planını müzakere ettiği bildiriliyor.

Geçen yılın Aralık ayında Trump, Washington’un Daeş’in mağlup edildiğini söyleyerek birliklerini Suriye’den çekeceğini açıkladı. Çekilme kararı, ABD’nin, terör örgütü olarak gördüğü PKK’ya bağlı Halk Koruma Birimlerine (YPG) olan desteğinin sona erdiğinin bir işareti olarak yorumlandı. Yine de, ülkenin terör örgütüne desteğini sürdüreceği ve yetkililerin çekilme sürecinde ki çelişkili ifadelerine destek vereceği yönündeki ipucu karşısında Erdoğan ve Trump, Türkiye’nin güvenlik kaygılarını hafifletmek için 32 kilometrelik güvenli bir bölge kurma konusunu görüşmeye başladı.

Ankara, güvenlik kaygısının tamamen ortadan kaldırılması için güvenli bölgenin Türkiye tarafından yönetilmesi ve YPG de dahil olmak üzere tüm terörist unsurlardan arındırılması gerektiğini vurgulamaktadır.

Erdoğan ve Trump, her iki ülke arasında ki ikili ticareti yıllık 75 milyar dolara çıkarmaya yönelik taahhütlerini yineledi ve bu hedefe ulaşmak için atılması gereken adımları tartıştılar. Türkiye Ticaret Bakanlığı ve ABD Ticaret Bakanlığı geçtiğimiz günlerde bakanlar ve iş adamlarından oluşan büyük bir Türk heyetinin ziyaretini takiben ticaret hedeflerini gerçekleştirmek için çalışma grupları kurdu.

Cumhurbaşkanlığı, Erdoğan’ın bir kez daha Washington’la Ankara arasında büyük bir çekişme noktası haline gelen, Türkiye’nin S-400 savunma sisteminin Rusya’dan alması konusunda ortak bir teknik grup oluşturmayı önerdiğini belirtti.

Son zamanlarda, Türkiye, ABD’ye S-400’lerin F-35 gizli savaş uçaklarına tehdit oluşturup oluşturmadığını belirlemek için bir çalışma uzmanı grubu oluşturma seçeneğini sundu. Washington, Türkiye’nin Rus yapımı S-400 füze sistemlerini satın alma konusunda ki endişelerini hafifletmek için ortak bir çalışma grubu oluşturma teklifine olumlu yanıt verirken, Ankara halen ABD’den bu konuda bir karşılık bulamadı.

ABD ile Türkiye arasındaki gerginlikler, Türkiye’nin F-35 savaş uçağı programında Türkiye’nin rolünü tehlikeye sokacağını söylediği S-400 Rus havadan havaya füze sistemini almaya başlayan Türkiye ile son aylarda ateş seviyesine ulaştı. Türkiye’nin F-35 programından çıkarılması, ülkeye jetlerin tesliminin durdurulması ve Türk üreticilerin ortak üretimden çıkarılması da dahil olmak üzere kongre yaptırımlarını tetikleyebilir. Ancak, Türkiye Haziran 2018’deki ilk partinin teslimatından iki hafta önce iki jet daha aldı ve şu anda dört Türk pilot Arizona’daki üssünde eğitimlerine devam ediyor.

Washington, Rus yapımı S-400 füze sistemlerinin satın alınmasının, ABD yapımı bazı silahların ve F-35 savaş jetleri de dahil olmak üzere NATO tarafından kullanılan diğer teknolojilerin güvenliğini tehlikeye atabileceğini belirtti. Türk yetkililer ABD’li meslektaşlarına S-400’lerin yerel yazılımlara dayanacağını ve benzersiz radar, tespit ve gözetleme sistemleriyle çalışacağını söyledi. Ancak Türkiye, NATO müttefikleri kaygılarına karşılık verdi ve ortak bir grup kurmayı teklif etti.

Ankara-Moskova S-400 anlaşması, partilerin S400 sistemlerinin teslimi için 2,5 milyar dolarlık bir anlaşma imzaladıkları ve Rusya’nın 2007’den bu yana kullanılmakta olan en gelişmiş uzun menzilli uçaksavar füze sistemi olduğu anlaşmasına imza attı. Ancak bu zamana kadar ABD’den hava savunma sistemlerini satın alma çabaları başarı ile sonuçlanmadı.

Cumhurbaşkanlığı, Erdoğan’ın San Diego’daki silahlı saldırıyı kınadığını ve Trump’a ve Amerikan halkına başsağlığı dileklerini sunduğunu ekledi.

Bir silahlı adam, hafta sonu Yahudi Passover bayramının son günü olan Cumartesi sabahı San Diego sinagoguna girmiş ve tüfekle ateş açarak, bir kadını öldürmüş ve üçünü de yaralamıştı.

Kaynak: https://www.dailysabah.com/diplomacy/2019/04/29/erdogan-trump-discuss-turkeys-proposal-on-s-400-working-group-bilateral-relations

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir