Erdoğan Ve Dünyadaki Müslümanlar Hakkında Moskova İzlenimleri

erdoğan izlenimi

Hem Moskova’da bulunan Uluslararası Müslüman Çalışma Konseyi (MAIB) üyeleri arasındaki ilişkilerin nasıl geliştirileceğini hem de Türkiye ile Rusya arasında süregelen kültürler arası değişim döneminde Türk-Rus ilişkilerine nasıl katkıda bulunacağını tartışmak için Moskova’yı ziyaret ettik. . En ateşli konularımızdan biri Türk-Rus ilişkileri olduğu için, Moskova ziyaretimizden bazı gözlemleri paylaşmak istiyorum.

İlk olarak Rusya Batı ambargosu altında yaşamaya alışmıştır. Ekonomik yaptırımları fırsata çevirerek ve batı dünyası dışında meşru bir varlık yaratarak Ruslar ambargoya karşı birleşmişler.

İkincisi, Rusya farklı ırklardan ve etnik kökenlerden sayısız insana ev sahipliği yapıyor. Kültürel olarak renkli bir ülke. Tatarlar, Başkirler, Azeriler, Çeçenler, Çerkesler ve Kafkasya’daki insanların yarısı Rusya’da yaşıyor. Bunlar Tacikistan, Özbekistan, Kazakistan ve Türkmenistan gibi eski Sovyet ülkelerinden gelen Müslümanlar.

Anadolu Türklerinin torunları olan bu insanlar doğal olarak Türkiye ile ilgileniyorlar. Ziyaretimiz sırasında ısrarla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı sordular. Erdoğan’ın Ortadoğu’da ki Müslümanlar arasındaki imajını, dünyadaki adaletsizliğe meydan okuyan Müslüman bir siyasi lider olarak zaten biliyoruz. İki uzun asırlık Batı sömürgesinin boyunduruğundan sonra, Orta Doğu Müslümanları Batı kibirine saygısızlık hissediyor ve bu nedenle Erdoğan’ı hegemonik Batı söylemine meydan okumasını alkışlıyor.

Erdoğan, Farklı Ülkelerde Ciddi Destek Görüyor

Bugün Erdoğan, dünyanın farklı köşelerinde yaşayan Müslümanlar tarafından desteklenen küresel bir siyasal imajdır. “Erdoğan meselesi” bir süredir küresel sistemin meselesi olmuştur. Küresel popülaritesi, yalnızca Müslümanların desteğinden değil, aynı zamanda Erdoğan’ın duruşunun diğer Müslüman liderler arasında yayılmasında endişeli görünen Batılı liderlerin korkusundan da kaynaklanıyor. Kendi siyasi imajlarını korumak için Erdoğan’ın küresel imajını bozmayı hedefliyorlar.

Moskova’da tanıştığımız genç Müslümanlara gelince, hem kendi başkanlarına duydukları sevgiyi vurguladıklarını hem de Erdoğan’ı “baba” ilan ettiklerini gözlemlemek oldukça sevindirici, gururlandırıcı ve heyecan verici bir duygu.

Ana Muhalefetin Tavrı

Ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Erdoğan’a karşı kabul ettiği siyasi söylem, her zaman incitici ve aşındırıcı ancak asla yapıcı olmamıştır. Aslında muhalefet partilerinin siyasi söylemleri ile Batılı güçler arasındaki şaşırtıcı benzerlikleri kolaylıkla tespit edebiliyoruz. Hedeflerinin birliği onları bir araya getiriyor gibi görünüyor.

Şimdi, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AK Parti) yöneticileri, tüm dünyadaki Müslümanların umudu haline gelen politik bir lideri temsil ettikleri zaman bu iki seviyeli oyunu göz önüne almalılar. Küçük siyasi çıkarların peşinde koşmak yerine, dünyadaki Müslümanların kaderi üzerine küresel bir politik vicdan benimsemeleri gerekmektedir.

Bir anlamda liderlik Allah’ın armağanıdır. Bununla birlikte, bir lider ancak siyasi danışmanları ile açık ve şeffaf bir şekilde hareket ederse kendisini anlayabilir. Bu, AK Parti üst düzey yöneticilerinin omuzlarına düşen ağır bir sorumluluktur.

Kaynak: https://www.dailysabah.com/columns/ihsan-aktas/2019/04/27/moscow-impressions-erdogan-and-the-muslims-of-the-world

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir