En Sık Görülen Böbrek Yetmezliği Çeşitleri

Kronik böbrek hastalığının son ve en şiddetli aşaması böbrek yetmezliği olarak adlandırılır. Bu nedenle böbrek yetmezliğine son dönem böbrek hastalığı da denilmektedir.  Diyabet, son dönem böbrek rahatsızlıklarının en yaygın nedenidir. Yüksek tansiyon ise böbrek hastalarında en yaygın ikinci neden olarak gözlenmektedir.

Böbrekleriniz zarar gördüğünde, olması gerektiği gibi çalışmayabilir. Böbreklerinizde oluşan hasar daha da kötüleşmeye devam ediyorsa ve böbrekleriniz işlerini daha az yapabiliyorsa, kronik böbrek hastalığınız ortaya çıkabilir. Böbreklerde görülen rahatsızlıklar birkaç farklı türde olabilir.

Akut Prerenal Böbrek Yetmezliği

Böbreklere yetersiz kan akışı, akut prerenal böbreklerde yetmezliğe neden olabilir. Böbrekler kandan yeterince kan akışı olmadan toksinleri süzemezler. Bu tür böbrek yetmezliği doktorunuz kan akışının azalmasının nedenini belirlediğinde genellikle tedavi edilebilir.

Akut İntrinsik Böbrek Yetmezliği

Akut gerçek böbrek yetmezliğinde, fiziksel etki veya kaza gibi böbreklere doğrudan travma sonucu böbrek hastalığı ortaya çıkabilir. İskemi adı verilen böbreklerde oksijen eksikliği de aşırı toksin yükünü tetikleyerek böbrek nakil ameliyatını gerekli hale getirebilir.

Şiddetli kanama, şok, böbrek kan damarı tıkanıklığı ve glomerülonefrit iskemiye neden olan durumlar arasında sayılabilir.

Kronik Prerenal Böbrek Yetmezliği

Böbreklere uzun süre boyunca yeterli miktarda kan akışı gerçekleşmediğinde, böbrekler küçülmeye ve işlevlerini kaybetmeye başlar.

Kronik İçsel Böbrek Yetmezliği

Bu, gerçek böbrek hastalığına bağlı böbreklerde uzun süreli hasar olduğunda meydana gelen bir böbrek yetmezliği türüdür.

Kronik Böbrek Sonrası Böbrek Yetmezliği

Üriner sistemin uzun süreli tıkanması idrara çıkmayı önler. Bu, baskıya ve sonunda böbrek hasarına neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir