Çocukların Ekran Karşısında Geçirdiği Süreye Dikkat!

çocuk tv,telefon,medya

Dünya Sağlık Örgütü, 5 yaş altında ki çocukların ekran karşısında ne kadar zaman geçirmeleri gerektiğine dair ilk çalışmasını hazırladı: 1 yaşından küçükler için bu süre sıfır.

BM sağlık ajansı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, 5 yaşın altında ki çocukların her gün bir saatten fazla ekran izlememeleri gerektiğini hatta bunun daha da azının daha iyi olduğunu söyledi.

Kılavuz ilkeler Amerikan Pediatri Akademisi’nin tavsiyelerine benzer. Bu grup, 18 aydan küçük çocukların video sohbetlerinden başka ekranlardan kaçınmaları gerektiğini önerir. İki yaşın altındaki küçük çocukların ebeveynlerinin, eğitici değeri olan “yüksek kaliteli programlamayı” seçmeleri gerektiğini ve çocukların gördüklerini anlamalarına yardımcı olmak için bir ebeveyn ile izlenebileceğini söylüyor.

Bazı gruplar, DSÖ’nün ekran zaman rehberlerinin dijital medyanın potansiyel faydalarını göz önünde bulundurmadığını söyledi.

Bu Konuda ki Diğer Görüş

İngiltere Kraliyet Pediatri ve Çocuk Sağlığı Koleji, mevcut verilerin uzmanların uygun tarama süresi için herhangi bir eşik belirlemesine izin veremeyecek kadar zayıf olduğunu söyledi.

Üniversitenin Sağlık İyileştirme Sorumlusu Dr. Max Davie, “Araştırmamız, şu anda ekran zaman sınırlarının belirlenmesini destekleyecek yeterince kanıt bulunmadığını göstermiştir” dedi. “DSÖ tarafından önerilen kısıtlı ekran zaman sınırları, olası zararlarla orantılı görünmüyor” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü, çok fazla tarama süresinin neden olduğu olası zararı özel olarak ayrıntılandırmamıştır, ancak genel popülasyondaki artan hareketsiz davranış miktarını ele almak için fiziksel aktivite ve uyku için tavsiyeler de içeren yönergelere ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Fiziksel hareketsizliğin ölüm için önde gelen bir risk faktörü olduğunu ve obezitede artışa katkıda bulunduğunu belirtti.

Ajans, 1 yaşından küçük bebeklerin mideleri için her gün en az yarım saat enerji harcaması gerektiğini ve büyük çocukların her gün en az üç saat fiziksel aktivite yapması gerektiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir