Avrupalılar İran Nükleer Anlaşmasını Korumak İçin Mücadele Ediyor

İran’la nükleer bir anlaşmayı korumak için mücadele eden dünya güçleri giderek artan bir yokuş yukarı savaşla karşı karşıya kalıyor, Tahran’dan geçen yılki tek taraflı ABD’nin anlaşmadan çekilmesi ve artan ekonomik sıkıntıyı telafi etmek için bir çözüm bulma konusunda yeni bir süreç başladı.

Trump , 8 Mayıs’ta Tahran’a döviz kazancı sağlayan İran’ın çelik, alüminyum, bakır ve demir sektörlerini hedef alan yeni yaptırımlar olduğunu açıklayan bir talimat verdi .

Venezüella’da Gözaltı

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’na göre İran , anlaşmanın şartlarına uymaya devam etti, ancak Avrupalıların ekonomik rahatlama sağlayamaması konusundaki sıkıntılarını artırdığını dile getirdi.

AB ve büyük Avrupa güçleri (İngiltere, Fransa ve Almanya) 9 Mayıs günü, yapılan İran nükleer anlaşma taahhütlerini unutmamaya yönelik
büyük endişe ile açıklama yaptılar. BM Güvenlik Konseyi tarafından onaylanan anlaşmanın “tamamen korunmasına ve uygulanmasına tamamen bağlı olduklarını açıkladılar. Trump yönetimi bir yıl önce Amerika’yı anlaşmadan çıkardı.

AB güçler ABD tarafından “yaptırımların yeniden dayatılmasına pişmanlık” ve kalması demek “ile meşru ticaretin devamını sağlamak için çabalarını sürdürmeye devam etmede kararlı.

Bu arada, kilit bir İran müttefiki ve ticaret ortağı olan Çin, Washington’un yakın zamanda Tahran’dan belirsiz tehditlerle yüzleşmek için Orta Doğu’ya bir uçak gemisi grubu ve bombardıman kanadı kurma kararının ateşe barutla yaklaşmak olduğunu öne sürdü.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang, “ABD’nin İran’ın nükleer meselesi üzerinde ki gerginliği daha da arttırdığı için üzgünüz.” dedi. “İlgili tarafları kısıtlama, diyalogu güçlendirmek ve gerilimleri yükseltmekten kaçınmaya çağırıyoruz.”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov bir adım daha ileri giderek, 2015 nükleer anlaşmasının kaderini çevreleyen durumun Washington’dan “sorumsuz davranış” ile karmaşıklaştığını söyledi.

İranlı mevkidaşı Javad Zarif ile Moskova’da buluştuktan sonra Lavrov, Rusya’nın anlaşmaya olan desteğini yineledi ve ABD’yi baltalamaktan suçladı.

Lavrov, ” ABD bu durumu suçluyor ve nükleer silahların yayılmasını önleme rejiminin genel durumu için hem İran’ın yükümlülüklerini yerine getirmesini zorlaştırıyor ,” dedi.

Zarif, İran’ın belirli hükümlerden kısmen geri çekilme kararının anlaşmayı ihlal etmediği konusunda ısrar etti ve ABD’nin İran’a yönelik eylemlerinin kışkırtıcı olduğunu iddia etti .

Ayrıca , anlaşmayı imzalayan Avrupalılar, kendi haklarını yerine getirmeleri durumunda İran’ın yükümlülüklerini yerine getireceğini de belirtti .

Kaynak : http://www.hurriyetdailynews.com/europeans-struggle-to-preserve-iran-nuclear-accord-143277

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir